Statystyki

  • Odwiedziło nas: 615966
  • Do końca roku: 283 dni
  • Do wakacji: 96 dni

Marzec miesiącem zawodowców

baner z napisem marzec miesiącem zawodowców

 

„Marzec miesiącem zawodowców” to działania i strona dedykowana ósmoklasistom i ich rodzicom na temat zawodów w naszych technikach i branżowych szkołach I stopnia. Już niedługo tysiące młodych ludzi stanie przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia, dlatego też chcemy im towarzyszyć przy podejmowaniu tej decyzji.

W 160 warszawskich szkołach średnich przygotowaliśmy blisko 20 tys. miejsc w 669 oddziałach klas pierwszych, w tym w:

  • 44 technikach - ponad 5,5 tys. w 185 oddziałach,
  • 18 branżowych szkołach I stopnia – blisko 1,3 tys. w 43 oddziałach,
  • 98 liceach ogólnokształcących – ponad 13 tys. miejsc w 441 oddziałach.

Wybierz spośród kilkudziesięciu zawodów

Technika i branżowe szkoły I stopnia prowadzone przez m.st. Warszawę przygotowały bogatą i różnorodną ofertę dla absolwentów szkół podstawowych. Kandydaci mogą wybrać spośród 53 zawodów nauczanych w technikach oraz 15 zawodów - w branżowych szkołach I stopnia. W ofercie szkół pojawiły się dwa nowe zawody: technik elektromobilności oraz pracownik obsługi hotelowej.

Technik elektromobilności to zawód przyszłości, który przygotowuje uczniów do obsługi, diagnostyki i naprawy pojazdów elektrycznych oraz infrastruktury ładowania. Absolwenci będą mogli pracować w serwisach samochodowych, firmach zajmujących się elektromobilnością i odnawialnymi źródłami energii.

Pracownik obsługi hotelowej jest zawodem, dzięki któremu uczniowie zdobędą umiejętności w zakresie profesjonalnej obsługi gości, organizacji pracy w hotelu oraz zarządzania usługami gastronomicznymi i noclegowymi. Absolwenci będą mogli pracować w hotelach, pensjonatach i innych obiektach turystycznych.

Natomiast w liceach ogólnokształcących oprócz oddziałów ogólnodostępnych, integracyjnych, dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych i mistrzostwa sportowego powstaną nowe oddziały o profilu mundurowym.

Szczegółowe informacje wraz z harmonogramem rekrutacji znajdują się na stronie: https://edukacja.um.warszawa.pl/aktualnosci-rekrutacja

W marcu, w ramach kampanii „Marzec miesiącem zawodowców”, będzie szereg wydarzeń zachęcających ósmoklasistów i ich rodziców do poznania oferty warszawskich techników i szkół branżowych. Informacje na ten temat można pozyskać na stronie Biura Edukacji https://edukacja.um.warszawa.pl, na której została uruchomiona podstrona „Marzec miesiącem zawodowców”. Znajduje się tam m.in. kalendarz marcowych wydarzeń, informator „Wybierz szkołę dla siebie”, wykaz dni otwartych w szkołach, informacje o zawodach, w jakich kształcą warszawskie szkoły, informacje o różnych konkursach oraz Klimatyczna Mapa Szkół.

Informator o szkołach ponadpodstawowych „Wybierz szkołę dla siebie” zawiera nie tylko opisy zawodów, w jakich kształcą warszawskie szkoły, ale również ofertę warszawskich liceów.

Młodym warszawiakom w wyborze odpowiedniej szkoły ponadpodstawowej może także pomóc Klimatyczna Mapa Szkół. Dzięki niej ósmoklasiści sprawdzą ofertę szkół oraz poznają działania społeczności szkolnej, które tworzą "klimat" szkoły, m.in. aktywność społeczną, współpracę z organizacjami, wyposażenie i dostępność placówki oraz wiele innych przydatnych informacji.

W marcu zostanie rozstrzygnięty konkurs dla pracodawców aktywnie współpracujących ze szkołami kształcącymi w zawodzie pn. Pracodawca Przyjazny Szkołom Zawodowym "EduEmployer". Jego celem jest uhonorowanie pracodawców, którzy wspierają szkoły w przygotowaniu zawodowym uczniów do funkcjonowania na rynku pracy oraz działają na rzecz rozwoju warszawskiego szkolnictwa zawodowego.

W ramach kampanii, Centrum Doradztwa Zawodowego WCIES, prowadzi konkursy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

  1. Konkurs „Zawód niejedno ma imię”, w ramach którego uczniowie szkół kształcących
    w zawodach będą przygotowywali krótkie filmy promujące zawody. Odbiorcami filmów będą przede wszystkim uczniowie klas VIII szkół podstawowych. Ósmoklasiści będą mogli poznać zawody i ich specyfikę. Dowiedzą się  od starszych kolegów i koleżanek, jak  wygląda nauka w szkole  i jakie możliwości otwiera przed nimi ukończenie technikum lub branżowej szkoły.
  2. Gra terenowa "Złap Zawód"  to zaproszenie skierowane do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych, którzy chcą lepiej poznać możliwości kształcenia zawodowego w stolicy. Konkurs koncentruje się na 65 zawodach, w których kształcą warszawskie technika oraz branżowe szkoły I stopnia. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z krótkimi filmami prezentującymi specyfikę różnych zawodów, a następnie rozwiązywać quizy sprawdzające zdobytą wiedzę. Za każde ukończone zadanie przyznawane są punkty, które sumowane będą na poziomie klas i szkół. Najlepsze zespoły otrzymają atrakcyjne nagrody. Uczniowie przemieszczają się po Warszawie, odkrywając żółto-czerwone yonieeballe. Oglądają filmy edukacyjne, a następnie rozwiązują quizy, dzięki którym zdobywają punkty. Konkurs angażuje zarówno indywidualnych uczestników, jak i całe klasy, tworząc dynamiczną i interaktywną formę nauki o rynku pracy.

Ósmoklasiści mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach dzielnicowych m.in. debatach, konkursach i targach edukacyjnych, podczas których poznają ofertę nie tylko liceów ogólnokształcących, ale także szkół kształcących w zawodzie.

Doradcy zawodowi z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń poprowadzą webinary dla rodziców dotyczące procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ścieżki kształcenia zawodowego. Zapisy na spotkania są pod tym linkiem: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/Szkolenia-Centrum-Rozwoju-Doradztwa-Zawodowego(link otwiera się w nowej karcie)

Zachęcamy ósmoklasistów i ich rodziców do udziału w wydarzeniach organizowanych przez miasto oraz do systematycznego odwiedzania podstrony „Marzec miesiącem zawodowca” https://edukacja.um.warszawa.pl/marzec-miesiacem-zawodowcow, na której w kalendarzu będą zamieszczane aktualne informacje o działaniach miasta, dzielnic oraz szkół.